Gradów
    Wieś istniała już w XV wieku. Znamy z tego okresu Borzyma z Gradowa, stolnika sochaczewskiego. W II połowie XVI wieku wyodrębnione były trzy działy, o łącznej powierzchni 3 1/2 łana. W roku 1827 wieś Gradów liczyła 11 domostw i 94 mieszkańców. W II połowie XIX wieku folwark rozciągał się na powierzchni 1093 mórg, w tym gruntów ornych i ogrodów 679, łąk 50, a lasów 314. Znajdowało się 12 budynków murowanych i 14 drewnianych. Ponadto była gorzelnia o produkcji rocznej 40,700 rs., browar oraz cegielnia. Właścicielem dóbr w Gradowie od 1912 roku był Bolesław Hieronim Józef Zieliński. Nabył majątek za sumę 78 tysięcy rubli. W latach 1929-33 zarządcą był Ryszard Manteuffel-Szoge, profesor Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego. W 1937 roku po śmierci Bolesława stanowił własność jego żony Marii Heleny Zielińskiej. Do roku 1945 posiadłość znajdowała się w rękach rodziny Zielińskich. Po wojnie przejął ją Polski Związek Łowiecki.
    Neorenesansowy dwór w Gradowie powstał około roku 1880. Zniszczony w 1945 roku przez wojska rosyjskie, a reszty zniszczeń dokonali miejscowi rabusie. W roku 1945 nie było dachu, przykryto nowym kosztem Rady Gminy i konserwatora. W 1960 roku przekazano w “zarząd i użytkowanie” Polskiemu Związkowi Łowieckiemu. W latach 60-tych oraz 1978-80 przeprowadzono kolejne remonty. Jest to budynek murowany, otynkowany. Parterowy dwór posiada mieszkalne poddasze. Z frontowej części budynku występuje portyk złożony z czworobocznych filarów skrajnych boniowanych i dwóch kolumn toskańskich, zwieńczony trójkątnym frontonem. Dwuspadowy dach pokrywa blacha. Układ wnętrz dwutraktowy.

  
Plan poziomy dworu w Gradowie                                            zespół dworski w Gradowie

    Dwór z parkiem i stawami położony jest na prawym brzegu rzeki Suchej. Północną granicę parku stanowi linia stawów. Przed dworem znajduje się owalny podjazd z klombem, otoczonym żywopłotem. Z tyłu za dworem znajduje się warzywnik i łąka. Pozostała część parku porośnięta jest krzewami i drzewami liściastymi. Są to pozostałości parku krajobrazowego z I połowy XIX wieku.
dwór z owalnym klombem od ogrodu

Strona Główna