Żuków
    Pod koniec XVII wieku Żuków posiadał Adam Franciszek Lasocki. Oddał dobra wraz z m.in. Brzezinami synowi Antoniemu. W XVIII wieku siedziba vicestarosty grodu sochaczewskiego, byłego targowiczanina, prezesa sądu Apelacyjnego w Księstwie Warszawskim, senatora i kasztelana Królestwa Polskiego, Jerzego Bończy Skarżyńskiego. Folwarkiem w Żukowie na przełomie XIX i XX wieku gospodarowali Chylewscy. W 1827 roku znajdowało się 21 domów zamieszkałych przez 278 osób. Na początku XX wieku stanowił własność Bolechowskich. Majątek posiadał Bolesław, syn Feliksa. Ożeniony był ze Stefanią Garbolewską herbu Sulima. W latach 1918-1939 Żuków stanowił własność Węgrzyckich.
    Dwór został wzniesiony dla rodziny Chylewskich. W 1916 gruntownie został przebudowany. Po drugiej wojnie światowej mieściła się w nim szkoła podstawowa. Obecnie pozostaje własnością p.Głowacz.
    Został zbudowany w stylu barokowo-klasycystycznym. Jest to dwór murowany, otynkowany i boniowany. Parterowy budynek posiada portyk złożony z kolumn toskańskich jest wzmocniony filarami. Podtrzymują one taras pierwszego piętra, zwieńczony trójkątnym frontonem. Przy elewacji bocznej przybudówka na planie kwadratu. Dwuspadowy dach z lat dwudziestych XX wieku kryty jest dachówką. Rzut parteru budynku dworskiego założonego na planie prostokąta przedstawia poniższy schemat.

Plan poziomy dworu w Żukowie

    Dwór otacza park krajobrazowy. Zaprojektował go Walerian Kronerberg około roku 1900. Obecnie zobaczyć można jedynie pozostałości parku.
dwór od frontu od ogrodu

Strona Główna